O blogu
Psychologika Prawnika to autorski blog poświęcony prawu i psychologii. Jego tematyka skupia się wokół funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz praktycznych dylematów wiążących się z udzielaniem pomocy prawnej. Poza częścią analityczno – refleksyjną, blog zawiera analizę obowiązujących uregulowań prawnych, doniesienia z badań, recenzje wydawnicze, przegląd publikacji oraz przydatne informacje dotyczące dyscypliny naukowej, jaką jest “prawo i psychologia”. Blog nie ma ściśle naukowego charakteru. Dzielę się na nim refleksjami, historiami z życia adwokata, recenzuję książki, opowiadam o tym, jak psycholog funkcjonuje w zawodzie prawniczym.
O autorce
Odkąd pamiętam opowiadam sobie świat. W samym centrum tego świata stoi człowiek. Muszę przyznać, że nie narzekam na miałkość narracji. Stosunki prawne, jak i relacje społeczne, mogą być fascynujące, jeśli spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy. Jako praktykujący adwokat, psycholog z wykształcenia i pisarz z zamiłowania, dzielę się moimi narracjami z innymi. Czasami popularyzuję naukę, zdarza mi się też dzielić refleksjami z wykonywanego zawodu, niekiedy piszę o książkach, doradzam studentom, odpowiadam na pytania czytelników. Moje narracje łączy jedno – w czasach etosu produktywności, zachęcam do wzięcia głębokiego, humanistycznego oddechu.
Od czasów studiów mieszkam w Krakowie. Tutaj prowadzę kancelarię adwokacką i kończę studia doktoranckie na UJ.
26 comments On Garść informacji o psychologice
Witaj, No to obie lubimy kawę i naukę. 🙂 I rozmowy- nie tylko przy kolacji, no zazwyczaj się w takich okolicznościach przyrody nie najadam 🙂 Pozdrawiam,
Tak już jest, że na rozmowę mam czas dopiero wieczorem. A że najwięcej czasu spędzam z tymi, z którymi jadam, to właśnie wtedy zamieniam się w dyskutanta. Pozdrawiam 🙂
1. Lubię wszystko co z Krakowa.
2. Uważam, że każdy powinien ćwiczyć brzuszki.
A doktorat, z której gałęzi prawa – jeśli wolno wiedzieć?
Praca magisterska była z cywilnego, ale pociąg do dyscypliny naukowej jaką jest “psychology and law” sprawił, że znalazłam się w Zakładzie Prawa i Polityki Penitencjarnej, a doktorat dotyczyć ma środków zabezpieczających i praktyki ich wykonywania.
Cudownie połączenie – psychology and law – mnie osobiście bardzo interesuje profilowanie w naszym kraju jest w powijakach. Zgadzam się z Tobą, że każdy powinien mieć psa 🙂 No i jesteś z cudownego Krakowa 🙂
Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich tekstów i bardzo cieszę się, że los mnie tutaj przyprowadził!
Bardzo dziękuję. I powiem szczerze, że również się cieszę.
ciekawa tematyka! 🙂
Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani, Pani stylu, a przede wszystkim wartości Pani tekstów. Cieszę się, że można w dzisiejszych czasach – przepełnionych tandetą – natrafić na takie perełki Z pewnością będę zaglądać częściej.
Pozdrawiam:)
Niezmiernie mi miło:)
Dziękuję za wizytę. Nie wiem czemu ją zawdzięczam, czyżby wpisowi o procesach zwierząt, w którym występuje trochę osób posiadających psa?
Procesy zwierząt (serio to był mój wykład habilitacyjny, tekst jest online) to tylko część wątków prawnych którymi się zajmowałem. Lis Przechera – średniowieczny epos zwierzęcy – osnuty jest na prawniczych machinacjach. Napisałem też duży artykuł o procesach jako gatunku dramatu, to ekskurs w mojej habilitacji: “Sceny sądowe w dramacie średniowiecznym”.
Jeśli już wolno mi się tak rozpychać, to jeszcze tylko zwrócę uwagę na wiersz “Skrupuły przy rąbaniu serc”, który mówi o niektórych konsekwencjach posiadania psów, relacji nie tak prostej jakby wskazywała sama nazwa.
Skoro jesteś prawnikiem i psychologiem z wykształcenia, to myślę że jeszcze masz wszelkie szanse, żeby kiedyś zostać pisarką. że tak powiem, dobry podkład.
Czasami wydaje mi się, że pisarką się urodziłam, a tendencja do opisywania rzeczywistości sprawiła, że wylądowałam na psychologii i prawie.
Hahaha, jeśli chodzi o ostatnie zdanie, to pochwalę się, że mam dwa psy( sunie) i trzy koty:)
Pozdrawiam i obiecuję (w miarę możliwości czasowych) zaglądać tu!
Bardzo podobna mi się Twoja lekkość pióra, że blog będzie merytorycznie prowadzony do pierwszym wpisie, widzę, że tak, czekam na te ciekawe przypadki, o których wspominałaś – z niecierpliwością
Przypadki, niekoniecznie prawnicze, skrywają się w tych kilku wpisach, które miałam okazję poczynić. Mam nadzieję już wkrótce znaleźć czas na powrót. Pozdrawiam
Serdecznie zapraszam do dodania swojego bloga do nowo powstałego spisu blogów prawniczych! Oczywiście darmowego!
httpss://blogiprawnicze.wc.lt/
Wygląda na to, że będziemy się odwiedzać! 🙂 Cieszę się, że Sieć umożliwia takie niespodziewane spotkania.
Do miłego. Może i w Krakowie? Kto wie…
mk
Na pewno przyjdzie taki dzień. Do zobaczenia zatem!
Ma Pani niezwykły styl i swobodę wypowiedzi. Czytając Pani teksty, czuje się wielką wrażliwość i otwartość. To rzadko spotykana umiejętność – pisać o tematach naukowych i społecznych w tak piękny i literacki sposób. Proszę nigdy nie przestawać 😊.
Dziękuję.
Jeszcze do niedawna widziałam, że to blog aplikantki, a tu już własna kancelaria adwokacka. Serdeczne gratulacje 🙂
Dziękuję, to już chwilę trwa ☺.
Cóż, nie za każdym razem zaglądam na profil autorki ale dziś po raz pierwszy zobaczyłam “kancelarię adwokacką” na pasku z prawej strony 🙂
Cieszy mnie to niezmiernie. Lepiej się skupić na tekście, wszystko inne to tylko szum.
Sliding Sidebar
Najbardziej popularne