Garść informacji o psychologice

O blogu

Psychologika Prawnika to autorski blog poświęcony prawu i psychologii. Jego tematyka skupia się wokół funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz praktycznych dylematów wiążących się z udzielaniem pomocy prawnej. Poza częścią analityczno – refleksyjną, blog zawiera analizę obowiązujących uregulowań prawnych, doniesienia z badań, recenzje wydawnicze, przegląd publikacji oraz przydatne informacje dotyczące dyscypliny naukowej, jaką jest “prawo i psychologia”. Blog nie ma ściśle naukowego charakteru. Dzielę się na nim refleksjami, historiami z życia adwokata, recenzuję książki, opowiadam o tym, jak psycholog funkcjonuje w zawodzie prawniczym.

 

O autorce

Odkąd pamiętam opowiadam sobie świat. W samym centrum tego świata stoi człowiek. Muszę przyznać, że nie narzekam na miałkość narracji. Stosunki prawne, jak i relacje społeczne, mogą być fascynujące, jeśli spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy. Jako praktykujący adwokat, psycholog z wykształcenia i pisarz z zamiłowania, dzielę się moimi narracjami z innymi. Czasami popularyzuję naukę, zdarza mi się też dzielić refleksjami z wykonywanego zawodu, niekiedy piszę o książkach, doradzam studentom, odpowiadam na pytania czytelników. Moje narracje łączy jedno – w czasach etosu produktywności, zachęcam do wzięcia głębokiego, humanistycznego oddechu.

Od czasów studiów mieszkam w Krakowie. Tutaj prowadzę kancelarię adwokacką i kończę studia doktoranckie na UJ.

Comments 26

 1. 4youu says:

  Witaj, No to obie lubimy kawę i naukę. 🙂 I rozmowy- nie tylko przy kolacji, no zazwyczaj się w takich okolicznościach przyrody nie najadam 🙂 Pozdrawiam,

  • narratorka says:

   Tak już jest, że na rozmowę mam czas dopiero wieczorem. A że najwięcej czasu spędzam z tymi, z którymi jadam, to właśnie wtedy zamieniam się w dyskutanta. Pozdrawiam 🙂

 2. Michał says:

  1. Lubię wszystko co z Krakowa.
  2. Uważam, że każdy powinien ćwiczyć brzuszki.

 3. MarcinS says:

  A doktorat, z której gałęzi prawa – jeśli wolno wiedzieć?

  • narratorka says:

   Praca magisterska była z cywilnego, ale pociąg do dyscypliny naukowej jaką jest “psychology and law” sprawił, że znalazłam się w Zakładzie Prawa i Polityki Penitencjarnej, a doktorat dotyczyć ma środków zabezpieczających i praktyki ich wykonywania.

 4. KBG says:

  Cudownie połączenie – psychology and law – mnie osobiście bardzo interesuje profilowanie w naszym kraju jest w powijakach. Zgadzam się z Tobą, że każdy powinien mieć psa 🙂 No i jesteś z cudownego Krakowa 🙂

 5. paniriposta says:

  Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich tekstów i bardzo cieszę się, że los mnie tutaj przyprowadził!

  • narratorka says:

   Bardzo dziękuję. I powiem szczerze, że również się cieszę.

 6. asiarav says:

  ciekawa tematyka! 🙂

 7. KS says:

  Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani, Pani stylu, a przede wszystkim wartości Pani tekstów. Cieszę się, że można w dzisiejszych czasach – przepełnionych tandetą – natrafić na takie perełki Z pewnością będę zaglądać częściej.
  Pozdrawiam:)

 8. Andrzej Dąbrówka says:

  Dziękuję za wizytę. Nie wiem czemu ją zawdzięczam, czyżby wpisowi o procesach zwierząt, w którym występuje trochę osób posiadających psa?
  Procesy zwierząt (serio to był mój wykład habilitacyjny, tekst jest online) to tylko część wątków prawnych którymi się zajmowałem. Lis Przechera – średniowieczny epos zwierzęcy – osnuty jest na prawniczych machinacjach. Napisałem też duży artykuł o procesach jako gatunku dramatu, to ekskurs w mojej habilitacji: “Sceny sądowe w dramacie średniowiecznym”.
  Jeśli już wolno mi się tak rozpychać, to jeszcze tylko zwrócę uwagę na wiersz “Skrupuły przy rąbaniu serc”, który mówi o niektórych konsekwencjach posiadania psów, relacji nie tak prostej jakby wskazywała sama nazwa.

 9. biskup stand up says:

  Skoro jesteś prawnikiem i psychologiem z wykształcenia, to myślę że jeszcze masz wszelkie szanse, żeby kiedyś zostać pisarką. że tak powiem, dobry podkład.

  • narratorka says:

   Czasami wydaje mi się, że pisarką się urodziłam, a tendencja do opisywania rzeczywistości sprawiła, że wylądowałam na psychologii i prawie.

 10. Angie says:

  Hahaha, jeśli chodzi o ostatnie zdanie, to pochwalę się, że mam dwa psy( sunie) i trzy koty:)
  Pozdrawiam i obiecuję (w miarę możliwości czasowych) zaglądać tu!

 11. Aplikant says:

  Bardzo podobna mi się Twoja lekkość pióra, że blog będzie merytorycznie prowadzony do pierwszym wpisie, widzę, że tak, czekam na te ciekawe przypadki, o których wspominałaś – z niecierpliwością

  • narratorka says:

   Przypadki, niekoniecznie prawnicze, skrywają się w tych kilku wpisach, które miałam okazję poczynić. Mam nadzieję już wkrótce znaleźć czas na powrót. Pozdrawiam

 12. Blogi prawnicze says:

  Serdecznie zapraszam do dodania swojego bloga do nowo powstałego spisu blogów prawniczych! Oczywiście darmowego!
  httpss://blogiprawnicze.wc.lt/

 13. Marta M.K. says:

  Wygląda na to, że będziemy się odwiedzać! 🙂 Cieszę się, że Sieć umożliwia takie niespodziewane spotkania.
  Do miłego. Może i w Krakowie? Kto wie…
  mk

 14. P.T. says:

  Ma Pani niezwykły styl i swobodę wypowiedzi. Czytając Pani teksty, czuje się wielką wrażliwość i otwartość. To rzadko spotykana umiejętność – pisać o tematach naukowych i społecznych w tak piękny i literacki sposób. Proszę nigdy nie przestawać 😊.

 15. jukkasarasti says:

  Jeszcze do niedawna widziałam, że to blog aplikantki, a tu już własna kancelaria adwokacka. Serdeczne gratulacje 🙂

  • Aleksandra Paluch says:

   Dziękuję, to już chwilę trwa ☺.

   • jukkasarasti says:

    Cóż, nie za każdym razem zaglądam na profil autorki ale dziś po raz pierwszy zobaczyłam “kancelarię adwokacką” na pasku z prawej strony 🙂

    • Aleksandra Paluch says:

     Cieszy mnie to niezmiernie. Lepiej się skupić na tekście, wszystko inne to tylko szum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapoznałem się i akceptuję zasady polityki prywatności a href="#">Polityka Prywatności.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.