Pamiętam tę sprawę do dzisiaj, chociaż głównej bohaterki nigdy nie poznałam. Może dlatego, że decyzją sądu została odizolowana od społeczeństwa. Niebezpieczna, nieprzewidywalna, chora psychicznie. Lat 32, wykształcenie średnie. Studiowała historię, ale na piątym roku przerwała, bo nie mogła poradzić sobie ze stresem. Metr pięćdziesiąt pięć wzrostu, wychudzona, drobna, skryta. Pewnego …
Obrazki
Mając w zwyczaju śledzenie nowości wydawniczych z zakresu prawa i psychologii, niedawno dostrzegłam publikację „Modele psychologicznego opiniodawstwa w sprawach karnych” pod redakcją Danuty Rode. Wkrótce dołączyłam ją do mojej kolekcji książek, które (jak sądzę) powinny znajdować się w bibliotece każdej osoby zajmującej się naukowo, zawodowo lub hobbistycznie zagadnieniami na styku …
Zupełnym przypadkiem, podczas jednej z tych niezaplanowanych wizyt w księgarni, których skutki mój portfel długo odczuwa, znalazłam taką oto książkę: “Środki zabezpieczające w polskim prawie karnym” autorstwa dr. Piotra Góralskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Monografia została wydana przez Instytut Wydawniczy EuroPrawo w 2015 r.
Wydaje mi się, że to było w kwietniu ubiegłego roku. Chociaż równie dobrze mogło być i wcześniej. Na dworze zrobiło się na tyle ciepło, że ludzie pozbyli się tych wszystkich szali, chust i stojących kołnierzy, które normalnie strzegą ich twarzy przed dostępem chłodu i obcych spojrzeń. Przy krakowskich sądach ochrona …
Nazwisko John Demianiuk wydaje się pewnie znajome każdemu, a to ze względu na to, iż przez wiele lat usiłowano go skazać za popełnione zbrodnie wojenne. I choć wymiar sprawiedliwości ścigał go od lat siedemdziesiątych, a w międzyczasie zapadł nawet wyrok skazujący go na karę śmierci, to wysiłki te okazały się …
Leczenie chorób psychicznych za pomocą elektrowstrząsów kojarzy się często z nieludzką praktyką zadawania cierpienia pacjentom. Do powszechnej świadomości przedostał się obraz terapii elektrowstrząsowej przedstawiony w “Locie nad kukułczym gniazdem” wraz z antypsychiatrycznym wydźwiękiem książki i filmu. Metoda jawi się jako kontrowersyjna ze względów etyczno – moralnych. Tymczasem, stosowanie tej formy …
“Zawsze ten, co goni jest potężniejszy od tego, co ucieka” – Antoni Kępiński. Kiedy byłam w szóstej klasie szkoły podstawowej, znalazłam w domu stary egzemplarz “Schizofrenii” Kępińskiego. Tytuł kojarzył mi się mrocznie i intrygująco, więc bez większego wahania oddałam się lekturze. W szkole męczono mnie wówczas literaturą młodzieżową, która co …